"Enter"a basıp içeriğe geçin

IBM, süper bilgisayarla dünyadaki hava durumu tahminlerini değiştirmeyi umuyor

Süper hesaplama ve büyük verilerin potansiyel olarak tarihi bir evliliğinde, IBM Perşembe günü tüm dünya için çok daha doğru tahminler sağlayabileceğini söylediği küresel bir hava durumu modeliyle yaşamaya başladı.

GRAF – Küresel Yüksek Çözünürlüklü Atmosferik Hava Tahmini – Yeni model, dünya çapında gelişmiş bölgeler dışındaki bölgeleri kapsayan hava modellerinde 6 ila 9 mil ile karşılaştırıldığında, 2 mil genişliğinde olan alanlar için küresel olarak yüksek çözünürlüklü hava tahminleri sunmaktadır. Avrupa, ABD ve Japonya.

IBM, yalnızca modeli çalıştırmak için inşa edilen yeni süper bilgisayarı DYEUS’un her gün 12 trilyon hava durumu verisi yayınlayacağını ve her saat başı tahminleri işleyeceğini, birçok küresel hava modelinin ise yalnızca altı ila 12 saatte bir güncelleme yapacağını söyledi.

“Aslında daha önce yapamadığımız şimşeklerin hücresel seviyesine iniyoruz. Ve bu bilgilerle kritik karar vericilere daha iyi destek sağlayabiliriz, ”dedi. The Weather Company’deki bilim ve tahmin müdürü Kevin Petty.

IBM, 2016 yılında The Weather Company’yi satın alarak Meteoroloji Kanalını ayırırken veri toplama ve tahmin birimlerini koruyarak birkaç yıl önce meteorolojide lider bir oyuncu oldu.

Tonlarca uygulama

Amerikalılar fırtına uyarıları için telefonlarına dönmeye ve doğru, saatlik tahminlere alışkın olsalar da, dünyadaki milyarlarca insan dünyayı daha kaotik bir yer haline getiren temel tahminlerden bile yoksun. American Airlines gibi şirketler için, daha iyi uluslararası hava durumu tahminleri, türbülans çevresinde dolaştırılabilen yolcular için daha konforlu uçuşlar anlamına gelebilir. Eğer dağıtımcılar fırtına yerleri ve güçlü yönlere daha fazla güveniyorlarsa, uçuşları kısaltabilirler.

American Airlines hava teknolojisi müdürü Steve Abelman, “Daha iyi bir çözünürlük elde edersek, o hava olayının daha iyi bir resmini alırsak, uçuşu planlandığı gibi çok daha güvenli bir şekilde yapabiliriz” dedi. şu anda IBM’in hava hizmetlerinin müşterisidir. “Daha verimli bir uçuş gerçekleştirebilirsek, kesinlikle yakıttan tasarruf sağlayabiliriz.”

19 Temmuz 2019’da Kuzey Bangladeş’teki Gaibandha Bölgesi’ndeki selden etkilenen bir bölgedeki ağır muson yağmurlarını takiben bir kesesi tuttuğu için sel sularında bir kadın yürüyor. -yıl rekoru, su altında kalan geniş alanlar.

Ancak Abelman, modelin hala kendini kanıtlaması gerektiğini söyledi ve Amerikalı, verilere dayanmadan önce belki aylarca bekleyecek. Ve o zaman bile, verileri diğer kaynaklarla birlikte kullanacaktır. Her hangi bir hava modeli, temeldeki teknoloji ne kadar gelişmiş olursa olsun, zaman içindeki doğruluğunu kanıtlayabilir. Ancak IBM, yeni ürünü için pazarda büyük bir ihtiyaç duyuyor.

IBM’in Watson Media, Hava Durumu ve özel Red Hat projesinin genel müdürü Cameron Clayton, “Hava durumu stratejisi olmayan herhangi bir işte getirilerde eksiklik var” dedi. Hava durumu “her şeyi etkiler. Tedarik zincirlerini, aldığımız satın alma kararlarını, sabahları kalktığınızda, nasıl giyineceğinizi, ne yiyeceğinizi etkiler. Ve perakendeciler, enerji şirketleri, seyahat ve ulaştırma işletmeleri için önceden yaptığımız tek şey olduğunu tahmin edebilmek.

Eski tanrıdan sonra adlandı

Bireyler, akıllı telefonlardaki ve IBM verilerini kullanan diğer hava kaynaklarındaki Hava Durumu Kanalı uygulaması aracılığıyla verilere erişebilir. IBM, modelin anahtarının gündüz gökyüzünü yöneten antik tanrı adına atanan süper bilgisayar DYEUS’ta olduğunu söylüyor.

DYEUS, dünyanın en hızlı süper bilgisayarı olan Summit’te de kullanılan ve IBM’in Power 9 işlemci yongalarını kullanıyor. Buna ek olarak, DYEUS, video oyunlarında kullanılan grafik işlem birimlerini kullanarak görsel çıktının daha hızlı işlenmesini sağlar. GRAF, dünyadaki 26 milyon yere 15 saate kadar öngörü sağlayacak.

Küresel hava durumu tahminlerinin sınırlamalarından biri veri eksikliğidir, ancak IBM GRAF’ın uçak sensörlerinden ve hatta sıcaklık ve basınç verisi sağlayabilen akıllı telefonlardan veri alma yeteneğine sahip olduğunu söylüyor. IBM, GRAF projesi için gelir projeksiyonları vermeyi reddetti veya maliyetlerini açıkladı. Model, Ulusal Atmosferik Araştırma Merkezi ile kamu-özel ortaklığında geliştirildi.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir