"Enter"a basıp içeriğe geçin

Carl Icahn HP’nin hissesini aldı, Xerox ile birleşmeye zorladı

Wall Street Journal Çarşamba günü, aktivist yatırımcı Carl Icahn’ın HP Inc’de 1,2 milyar dolarlık hisse satın aldığını ve kişisel bilgisayar üreticisinin yazıcı üreticisi Xerox ile birleşmesini zorladığını belirtti.

Journal, Xerox’un% 10,6’lık hissesine sahip olan Icahn’ın, HP’de% 4,24 hisseye sahip olduğunu belirtti.

Bir HP sözcüsü Reuters’e, şirketin Icahn’ın yatırımının farkında olduğunu ve tüm HP hissedarlarının çıkarlarına en uygun olanı yapmaya kararlı olduğunu söyledi. HP, Icahn’ın PC üreticisinde ne kadar hisseye sahip olduğunu açıklamadı.

Xerox, Xerox’un büyüklüğünün üç katından fazla bir şirket olan HP için kabaca 33 milyar dolarlık nakit ve hisse senedi teklifinde bulundu. HP, teklifi onayladı, ancak teklif fiyatını açıklamadı.

Billionaire activist investor Carl Icahn attends the Leveraged Finance Fights Melanoma charity event in New York, U.S., on Tuesday, May 19, 2015. Lyft Inc. is worth more than its recent $2 billion valuation, based on the $50 billion value of larger car-hailing rival Uber Technologies Inc., Icahn said, after he led a fundraising round at Lyft last week. Photographer: Victor J. Blue/Bloomberg via Getty Images

“Ben bir kombinasyonun bencil olmadığını düşünüyorum” diyor Icahn Journal tarafından söylenmişti.

“Sinerjilere çok güçlü bir şekilde inanıyorum,” dedi. “Nakit ve hisse senedi arasında muhtemelen bir seçim olacağı ve iyi bir yönetim ekibinin olduğu varsayımıyla daha çok hisse senedi istiyorum” dedi.

Xerox, geçen hafta Reuters’e verdiği demeçte, bir şirketin teknoloji kaynakları devi oluşturarak yıllık maliyet sinerjisinde en az 2 milyar dolar kazanabileceğine inanıyor.

Milyarder, Dergi’nin ekibinin Şubat’ın sonlarında HP’ye bakmaya başladığını ve hisse senetlerini toplamaya başladığında Xerox’la bir anlaşması olmamasına rağmen, şirketin hisselerini Nisan ayının sonundan Ağustos ayının ortasına kadar aldığını söyledi.

WSJ, Icahn, kombine bir şirketin, maliyet tasarrufu potansiyeli ve daha dengeli bir yazıcı teklifleri portföyü pazarlaması nedeniyle her iki hissedar grubunun çıkarlarına çıkar olduğuna inandığını belirtti.

Bu, Icahn’ın küçük bir şirketin daha büyük bir şirket satın alarak yönetmeye çalıştığı ilk anlaşma değil.

Haziran ayında, ABD’li kumarhane operatörü Eldorado Resorts Inc, borcu da dahil olmak üzere 17,3 milyar dolar karşılığında daha büyük bir eş olan Caesars Entertainment Corp’u satın almaya karar verdi. Icahn daha önce Sezar’ın yönetim kurulunda sandalye kazanmıştı.

Icahn ve Xerox Çarşamba günü geç saatlerde Reuters yorum taleplerine hemen yanıt vermedi

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir