"Enter"a basıp içeriğe geçin

Tazı arazi hızı yarışçısı 628mph

Bloodhound şimdi 600mph’den (965km / s) daha hızlı olan özel kara hızı yarışçılarına katıldı.

Cumartesi günü kuru lakebolu pistte çalışan İngiliz otomobilin GPS sensörleri 628mph (1.010km / s) hızında çalışıyordu.

Arazi hız rekoru tarihinde sadece altı araç daha önce 600mph’nin ötesine geçmiştir.

Bloodhound’un başarısı dikkat çekiyor, çünkü sadece bir jet motorunun itişiyle çalışıyor. Otomobilin tasarımı da roket motoruna izin veriyor.

Bu, gelecek yıl monte edildiğinde, planlandığı gibi, ok şeklindeki makinenin mevcut dünya rekorunu 763mph (1,228km / s) parçalamak için çok güçlü bir konumda olması gerekir.

Bu, 22 yıl önce başka bir İngiliz otomobil Thrust SSC tarafından kuruldu. O zamanki sürücü bugün Bloodhound ile aynıydı – RAF pilotu Andy Green.

  • Bloodhound araba hala daha hızlı gidiyor – 562mph
  • 500 milin üzerinde bir araba kullanmak nasıl bir şey?
  • İngiliz kara hızı ekibinde güven yüksek

Yeni araç, yüksek hızlı denemelerini Güney Afrika’nın Northern Cape bölgesinde – geniş ve oldukça düz bir çöl kesimi olan Hakskeen Pan’da sürdürüyor.

Önceki hızlı koşularda olduğu gibi, cumartesi’nin işareti sabahın erken saatlerinde belirlendi. Bloodhound’un Eurofighter jetinin itme kuvvetini çok hızlı bir şekilde düşürmesini sağlayan hava sıcaklıklarının en soğuk olduğu gün.

628mph’i bir tür bağlamda koymak – bu bir uçağın normalde kullanacağından daha hızlıdır ve Bloodhound bunu yer seviyesinde yapıyor. Ve bir pisti parçalayan bir avcı uçağı, bu tür bir hıza yaklaşmadan çok önce havalanır.

EKİP HIZI MI ?

Ekip 628mph hızının yüksek hız denemelerini tamamladığını ve şimdi İngiltere’ye döneceğini söylüyor.

600 milin üzerinde de yarışan altı araç Sonic 1, Blue Flame, Thrust2, Budweiser Roketi, Sonic Arrow ve Thrust SSC’dir. Sadece Budweiser Rocket ve Thrust SSC 700mph (1.126km / s) ötesine geçti.

Bloodhound’un hepsini tutup tutmayacağı, büyük ölçüde finansmana bağlı olacak.

Arabanın maliyetleri şu anda varlıklı Yorkshire işadamı Ian Warhurst tarafından karşılanıyor. Projenin bir sonraki aşamasının, muhtemelen şirket sponsorları olan başkaları tarafından finanse edilmesi gerektiğini söyledi.

Norveç havacılık şirketi Nammo, roketlerinden birini Bloodhound’a koymak için bekliyor ve istekli ve Thrust SSC’ye meydan okumak istiyorsa arabanın yükselticiye ihtiyacı olacak.

Nammo’nun baş mühendisi Adrien Boiron BBC News’e verdiği demeçte, “Hızlandıkça, mücadele ettiğiniz ana güç sürüklenecek.” Dedi.

“Sürükleme hızın karesiyle orantılıdır, bu da bir sorunla daha fazla sorun olduğu anlamına gelir. Ve Bloodhound’un iki jet motoru olan önceki arabadan çok daha hızlı olmasının yolu bir roket koymaktır.” içinde.”

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir