"Enter"a basıp içeriğe geçin

Sri Lanka, Paskalya Pazarının saldırısının gölgesinde cumhurbaşkanlığına oy verdi

Sri Lanka’lar, 250’den fazla kişiyi öldüren yıkıcı bir terör saldırısından yedi ay sonra yeni bir cumhurbaşkanı seçmeye oy veriyorlar.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde toplam 35 aday oy kullanmaya hazırlanıyor, üçüncüsü 2009’da ülkenin on yıllarca süren iç savaşının sona ermesinden bu yana.

Ancak şu anki cumhurbaşkanı oy kullanmadı.

Maithripala Sirisena, Paskalya Pazarındaki bombalamaların ardından eleştiri altına alındıktan sonra kaçmaya karar verdi.

Kiliseleri ve üst düzey otelleri hedef alan İslam Devleti militanlarının saldırısı en az 253 kişinin hayatını kaybetti.

Hükümet daha sonra “büyük bir istihbarat kesintisi” yaşadığını itiraf etmek zorunda kaldı, savunma sekreteri, ayın başından itibaren planlanan saldırıların yetkililer tarafından düzgün bir şekilde paylaşılmadığı konusunda Hintli bir istihbarat uyarısı olduğunu açıkladı.

Oylama başlamadan hemen önce, ülkenin kuzeybatısındaki silahlı saldırganlar, silahlı saldırganların Müslüman seçmenleri taşıyan otobüs konvoyuna ateş açmasına karşın, polisin zayiat olmadığını söyledi.

Katılımın% 80’e ulaşacağını öngören seçim gözlemcileriyle yüksek olduğu bildirildi.

Sri Lanka’nın bir sonraki başkanı kim olabilir?


Tüm adayların isimlerini barındıracak iki ayak uzunluğundaki oy pusulasına rağmen, bu, on yıl boyunca erkek kardeşinin cumhurbaşkanlığı yönetimi altındaki savunma sekreteri olarak insan hakları ihlaliyle suçlanan iki açık öncü seçim.

Gotabhaya Rajapaksa, 2005-2015 yılları arasında zorla kaybetmeler olarak tanımlanan şeyde binlerce insanın – özellikle de Tamillerin – kaybolduğu zaman iktidardaydı.

Ancak Rajapaksa’nın bu yılki Paskalya Pazar saldırılarından sonra servetlerini artıran iç savaşa son vermedeki rolü de aynı zamanda.

Güvenlik konusundaki sert duruşu, saldırının ardından ülkenin Sinhalese Budist çoğunluğunun çoğunu etkiledi, destekçiler vatandaşlığa ilişkin sorular da dahil olmak üzere kendisine yönelik çeşitli iddiaları gözden kaçırmayı seçtiler.

Güvenliğin seçmenler için önemi, ana rakibi olan ve önde gelen arkadaşı Sajith Premadasa, kampanyasını kazandı ve kazandığı takdirde, Tamil Kaplanları, Sarath Fonseka’yı yenen ordu şefi görevini üstleneceklerini belirterek, milliyetini denetlemek için farkedilmedi. güvenlik.

Şu anki başkana ne oldu?

Maithripala Sirisena, 2015 yılında Bay Rajapaksa’ya karşı sürpriz bir zaferle iktidara geldi.

Ancak gelecek için hiçbir açıklama yapmadan ikinci bir dönem denememeye karar verdi.

Ancak, o giderek Sri Lanka’larla popüler değil. Paskalya Pazarındaki bombalamalarla ilgili istihbaratı göz ardı etmiş olabileceğine dair kanıtlar, Bay Sirisena’nın kendi başbakanını görevden alarak başlattığı anayasa krizi olayları üzerine sıcak geldi.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir