"Enter"a basıp içeriğe geçin

Nasa, Mars’taki oksijen gizemini araştırıyor

Mars havasındaki oksijen, şu anda bilinen kimyasal işlemlerle açıklanamayacak şekilde değişmektedir.

Bu, gazın ölçümlerini alan Merak gezici görevi üzerinde çalışan bilim adamlarının iddiası.

Martian’ın “havasındaki” oksijen miktarının ilkbahar ve yaz aylarında% 30 arttığını keşfetmişlerdir.

Desen bir gizem kalıyor, ancak araştırmacılar olasılıkları daraltmaya başlıyor.

Değişimlerin doğada jeolojik olması en muhtemel olsa da, gezegen bilimciler mikrobiyal yaşamı içeren bir açıklamayı tamamen ekarte edemezler.

Sonuçlar, Merak gezicisinin karnındaki portatif bir kimya laboratuarı olan Mars (Sam) cihazındaki Numune Analizinden elde edilen yaklaşık altı Dünya yılı (üç Marslı yıl) değerinden elde edilen verilerden elde edilmiştir.

Bilim adamları, Merak’ın indiği Mars’taki Gale Krateri yüzeyinin tam üzerinde havayı dolduran gazlardaki mevsimsel değişimleri ölçtüler. Bulgularını JGR-Planets dergisinde yayınladılar.

Mars atmosferi büyük ölçüde moleküler azot (N2), argon (Ar), moleküler oksijen (O2) ve metan (CH4) gibi daha az miktarda başka gazlarla karbondioksit (CO2) içermektedir.

https://www.bbc.com/news/science-environment-50419917
  • Merak gezici metan sivri algılar
  • Peki Mars metanı nereye gitti?
  • Bu kutu Mars’taki en büyük soruyu cevaplayabilir mi?
  • Ajanslar, Mars’tan kayaları geri getirmeyi hedefliyor

Toprak lavabo


Metan gizemi yıllar içinde çok dikkat çekti çünkü Dünya’nın metanının büyük kısmı canlı organizmalar tarafından üretiliyor. Metan’ın Mars’taki jeolojik süreçlerle salınmasının birkaç yolu olsa da, bu gazın yüzeyin altında yaşayan mikroplar tarafından üretilmesi bir titizlik olasılığıdır.

Oksijen de mikroorganizmalar tarafından üretilebilir. Mars ortamındaki biyolojinin değişen gaz seviyelerinin gerisinde kalma olasılığı göz ardı edilemez. Ancak bu tür iddialar üzerindeki bilimsel çubuk gerçekten çok yüksek ayarlanmıştır.

Bu çok uzak bir ihtimal, ancak oksijenin onu yaşam için bir gösterge olarak kullanma davranışını yeterince anlamıyoruz.

Ek olarak, Mars’ın alt yüzeyine, Mars atmosferinden sızan yüksek radyasyon seviyeleri, sıcaklıktaki büyük değişimler ve suyun sınırlı mevcudiyeti nedeniyle yaşamak için çok zor bir yer.

“Mars uzay aracındaki mevcut araçlarla, biyolojinin oksijende ilkbaharın yükselişini üretip üretmediğini bilmenin hiçbir yolu yok. Abiyotik süreçler çok umut verici görünüyor, bu yüzden mikrobiyal katkıya devam etmeden önce bunları ilk önce kesin olarak dışlamamız gerekiyor.” BBC News’e, çalışmanın ortak yazarı olan Michigan Üniversitesi’nden söyledi.

Ancak gelecekteki misyonların, Mars’ın yaşam ortamına ışık tutabilecek birbiriyle ilişkili ölçümler yapacağını da sözlerine ekledi.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir