"Enter"a basıp içeriğe geçin

İran petrol fiyatı artışı: Protestolar, sürpriz oranlamadan dolayı patlak verdi

Hükümetin beklenmedik bir şekilde petrolü tahliye ettiğini ve fiyatını artırdığını açıklamasının ardından İran genelinde protesto gösterileri patladı. En az iki kişi öldürüldü.

Petrol üzerindeki sübvansiyonlar düşerken, fiyatlar Cuma günü en az% 50 arttı.

Yetkililer, fakirlere yardım etmek için para kazanmak istediklerini söylüyor.

İran, Washington’un 2015 nükleer anlaşmasından çekilmeye karar vermesinden sonra ABD’nin uyguladığı katı yaptırımlar nedeniyle zaten ekonomik olarak acı çekiyor.

Yenilenmiş ABD yaptırımları İran’ı nasıl zorlaştırdı?
İran’ın Orta Doğu’daki nüfuzu “büyümekte”
Merkezi Sirjan’daki protestolar sırasında bir kişi öldü. Devlet haber ajansı Irna, protestocular bir akaryakıt deposuna saldırıp ateşe vermeye çalıştığında polisle çatışmalar yaşandığını söyledi.

  • Birkaç kişi daha yaralandı.
  • Bir protestocu da Behbahan şehrinde öldü.

Başkent, Tahran, Kermanşah, İsfahan, Tebriz, Karadj, Şiraz, Yazd, Boushehr ve Sari gibi diğer şehirler de etkilendi.

Bazı şehirlerde, düzinelerce öfkeli sürücü, araba motorlarını kapatarak ya da trafikteki araçları bırakarak yolları kapattı.

İnternette yayınlanan videolar başkent Tahran’da sürücülere, İmam Ali Karayolu’ndaki trafiği durdurduğunu ve polisin onları desteklemesini söyleyerek gösterdiğini gösterdi.

Diğer bir klip de, sezonun ilk yoğun kar yağışı nedeniyle, Tahran-Karaj otoyolunun önünde bir engel olarak göründüğünü gösteriyor.

Yeni düzenlemeler nasıl çalışır?


Yeni önlemlere göre, her sürücünün ayda 15.000 riyal (0.13 $; 0.10 £) litreden 60 litre (13 galon) benzin almasına izin verildi. Her bir ilave litre daha sonra 30.000 Riyale mal olur.

Önceden, sürücülerin litre başına 10.000 Riyalde 250 litreye kadar çıkmasına izin verildi, AP raporları.

Hükümet, benzin sübvansiyonlarının kaldırılmasından elde edilen gelirlerin düşük gelirli hanelere yapılan nakit ödemelerde kullanılacağını söylüyor.

Yeni ABD yaptırımları İran’ı nasıl etkiledi?

Yeni ABD yaptırımları İran’ı nasıl etkiledi?
İran, ağır sübvansiyonlar ve para biriminin değerinden dolayı dünyanın en ucuz yakıt fiyatlarından bazılarına sahiptir.

Ayrıca her yıl milyarlarca dolarlık ihracatı ile dünyanın en büyük petrol üreticilerinden biridir. Ancak, rafinaj kapasitesinin sınırlı olması ve yaptırımlar, petrol fabrikaları için yedek parça teminini zorlaştırmıştır.

Yaptırımlar geçtiğimiz yıl ABD Başkanı Donald Trump, İran ile altı dünya güçleri arasındaki nükleer anlaşmayı bıraktıktan sonra yeniden düzenlendi.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir