"Enter"a basıp içeriğe geçin

Genel Seçimler 2019: Lib Dems, beş yıl boyunca 100 milyar sterlinlik iklim fonu vaat etti

Partinin genel başkan yardımcısı, bir Liberal Demokrat hükümetin iklim değişikliğinin etkilerini ele alarak ve çevreyi koruyarak 100 milyar sterlin harcayacağını belirtti.

Sir Ed Davey, beş yıllık yatırımın “iklim acil durumuyla” mücadele çabalarının “atlamaya başlayacağını” söyledi.

Rehin, partinin manifestosunda ayrıntılı olarak ortaya konacak borçlanma ve vergi değişiklikleri yoluyla finanse edilecek.

Muhafazakârların ve İşçi’nin, karbon emisyonlarını azaltma hedefleri var.

Koalisyon hükümetinde enerji ve iklim değişikliği için devlet sekreteri olarak görev yapan Sir Ed, partisinin seçildiği takdirde “kapitalizmi dekarbonize edeceğini” söyledi.

  • Canlı: Seçim kampanyası en son
  • İklim acil durumu nedir?

Yetkili, bir Lib Dem yönetiminin Brexit’i durdurarak, altyapı yatırımlarını artırarak ve yeni yeşil işleri teşvik ederek “işletme hükümeti” olacağını söyledi.

Leeds’te konuşurken, partisinin Batı Yorkshire’da yeni bir tramvay veya metro sistemi kuracağına söz verdi.

Partinin finans sözcüsü olan Sir Ed, iklim yatırımının 100 milyar sterlinlik ekstra özel iklim yatırımından yararlanacak 10 milyar sterlinlik bir “yenilenebilir güç fonu” içereceğini söyledi.

Diyerek şöyle devam etti: “Bu, İngiltere’yi yalnızca açık deniz rüzgarında dünya lideri değil, aynı zamanda gelgit gücünde de bir numaralı dünya yapmak için temiz enerji dağıtımını hızla izleyecektir.

“Ve ülkedeki her binayı daha yeşil hale getirmek için 15 milyar sterlin daha fazla yatırım yapacağız, enerjiden tasarruf etmek, yakıt yoksulluğunu sonlandırmak ve ısıtma faturalarını kesmek için on yıllık bir acil durum programı yapacağız.”

  • İklim değişikliği ‘hızlanıyor’ diyor bilim adamları
  • ‘Sadece büyük değişiklikler’ iklim değişikliğiyle mücadele edecek
  • Kime oy vermeliyim? Genel seçim 2019 politika rehberi
  • Yeşil Parti ‘karbon şansölyesi’ tayin etme sözü verdi

Kalan bonus’


Hiçbir partinin 12 Aralık’ta çoğunluğu kazanmaması halinde, partisinin Bay Johnson veya Corbyn ile herhangi bir anlaşma yapmayacağını söyledi.

Ancak, “daha fazla” ılımlı “hale getirmek amacıyla azınlık Muhafazakar veya İşçi hükümetiyle” konuya göre “oy kullanacaklarını söyledi.

“Yapmayacağımız şey bir koalisyona sahip olmak veya bir arz ve güven ilişkisine sahip olmak, çünkü bu partilerin aşırı aşırı olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Ayrıca, Brexit’in durdurulmasının daha iyi ekonomik büyüme nedeniyle kamu hizmetleri için 50 milyar sterlinlik bir “Remain bonusu” vereceği iddiasını yineledi.

BBC Reality Check muhabiri Chris Morris, tahminlerin büyük çoğunluğunun İngiltere’nin AB’de kalması durumunda ekonominin daha büyük olacağını beklediğini belirtti.

16/09/2019 Liberal Democrat conference in Bournemouth. Picture shows Ed Davey, Liberal Democrat Spokesperson (Treasury) making his keynote speech at conference today.

Ancak, bu “bonus” un büyüklüğünün kesin olarak tahmin edilemeyeceğini de ekledi ve 50 milyar sterlin genel devlet harcaması açısından oldukça önemli bir miktar değildi.

Lib Dem’in iklim vaadi, Yeşiller Partisi’nin iklim değişikliğine karşı yılda 100 milyar sterlin tahsis etmek için bir “karbon şansölyesi” tayin etme sözünü takip ediyor.

İşçi, yeni inşa edilen tüm evlerin 2022 yılına kadar “sıfır karbon” olacağını ve İngiltere’nin çok büyük bir ev geliştirme programında İngiltere’nin karbon emisyonlarını% 10 azaltacağını açıkladı.

Muhafazakârlar, şeyl kayadan gaz çıkarımı konusundaki tartışmalı süreci ve hükümette partinin 2050 yılına kadar “net-zero” karbon emisyonu hedefi belirlediğini açıkladı.

Emek, Lib Dems, İskoç Ulusal Partisi ve Yeşil Parti, 12 Aralık seçimlerinden önce iklim değişikliği ile ilgili canlı bir TV tartışması çağrısında bulundu.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir