"Enter"a basıp içeriğe geçin

Deniz seviyesindeki yükseliş için sentinel teste girdi

Deniz seviyesinin yükselişinin “altın standart” ölçümünü sürdürmekle görevlendirilen bir sonraki uydu final testine girmek üzere.

Sentinel-6a, Kasım 2020’de piyasaya çıktığında uzun süredir devam eden Jason uzay aracı serisinden alacak.

Bu görevler, dünya okyanuslarının yüksekliğini ve şeklini mikrodalga altimetreleri ile takip ediyor.

1992’den bu yana, yörüngeli çalgılar deniz seviyesinin yılda ortalama 3,2 mm arttığını gözlemledi.

Ancak bu eğilim hızlanıyor. 2014’ten 2019’a kadar olan en son beş yıllık dönem, 4.8 mm / yıl artışa şahit oldu.

Sentinel-6a, bu derece önemli görev dizisinin AB’nin Copernicus Earth gözlem programı rozeti altında uçacağını ilk kez işaret ediyor.

Halen Avrupa (başta Fransa) ve ABD arasında ortak bir girişimdir, ancak Copernicus patronage uzun vadeli finansman güvenliği sağlar.

Geçmişte, fonlamanın bir sonraki uzay aracı yinelemesini başlatmak için nereden geleceği konusunda bir miktar belirsizlik vardı.

Şimdi, yalnızca Sentinel-6a teste girmekle kalmıyor, aynı zamanda takibi Sentinel-6b, 2021’de başlaması nedeniyle inşaat ile tüm parasını elinde bulunduruyor.,

  • İklim değişikliği ‘hızlanıyor’ diyor bilim adamları
  • BM paneli ‘Mavi Gezegen’ konusunda kırmızı alarm sinyali verdi

Eumetsat ayrıca Sentinel-3 adında altimetre donanımlı başka bir Copernicus görevini de yönetiyor.

Temel fark, Dünya’nın etrafındaki yörüngededir.

Sentinel-6, 66 derece Kuzey ve Güney arasında hareket ederken, Sentinel-3 ise 82 dereceye kadar çıkıyor.

Onlar “bir sistem” diyor Eumetsat genel direktörü Alain Ratier.

“Altimetreler dar kenarlıdır ve [doğrudan aşağı bakarlar] – ve yine de okyanuslar tam olarak örneklememiz gereken alan ve zaman boyunca çok çeşitli sağlarlar. Bunun için birkaç yörüngeye ihtiyacınız var” dedi.

“Sentinel-6, 10 günlük bir tekrarlama döngüsüne sahip, ancak izleri arasındaki mesafe nispeten büyük. Bu, Körfez Akışı ve Kuroshio Akımı gibi büyük özellikleri izlemek için optimize edildiği anlamına geliyor. Oysa, Sentinel-3 27 günlük tekrarda İzlerin birbirine daha yakın olduğu yerlerde bisiklet sürün, bu da belki 15-20km boyunca olan küçük okyanus eddilerini görmeye ve çok yavaş hareket etmeye iyi gelir. ”

Poseidon altimetre’nin Sentinel-6’daki en son sürümü daha büyük hassasiyetle geliyor – o kadar ki bilim adamları iklimdeki daha ince değişimlerden bile kurtulmaya yardımcı olacağını umuyorlar.

Örneğin, atmosferdeki artan sera gazı seviyelerinin tropik ticaret rüzgarlarının yoğunlaşmasına neden olacağı beklentisi var. Bu, sıcak ekvatoral yüzey sularını batıya doğru itmelidir.

Fransız Jeofizik Etütleri ve Mekansal Oşinografi Laboratuvarı’ndan Benoit Meyssignac, bölgesel deniz seviyesinin yükselmesinin olası etkileri hakkında daha iyi tahminler yapmak için gereken ayrıntı türünün bu olduğunu söyledi.

“Sera gazlarından gelen bu tepki – iklim modellerinde görüyoruz ve gözlemlerde görmeye başlıyoruz. Ancak, gözlemlerdeki belirsizlik bölgesel olarak yaklaşık 1.2-1.5 mm / yıl olduğundan, bunu güvenle belirleyemiyoruz. Sentinel-6, gerekli hassasiyete ve doğruluğa sahip olacağımızı umuyoruz “dedi.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir