"Enter"a basıp içeriğe geçin

Çin’den Donald Trump’a ‘yaptırımları kaldır’ baskısı

Çin, ABD Başkanı Donald Trump’a Eylül ayında, müzakerelere aşina olan insanlar, “birinci olan” ABD ticaret anlaşmasının bir parçası olarak uygulanan daha fazla tarife kaldırmaya zorluyor.

Bu ayın sonunda Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping tarafından henüz kesin olarak belirlenmemiş bir yerde imzalanacak olan anlaşmanın, ABD’nin 15 Aralık’ta planlanan yaklaşık 156 milyar $ değerinde Çin’e vermiş olduğu hurda tarife taahhüdünü içermesi bekleniyor. cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar ve oyuncaklar dahil olmak üzere ithalat.

Bir ABD yetkilisi, 15 Aralık tarihlerinin kaderinin müzakerelerin bir parçası ve bu ayki potansiyel bir imzalama gezisi olarak değerlendirildiğini söyledi.

Görüşmelerden bahseden bir başka kaynak, Çinli müzakerecilerin Washington’un 1 Eylül’de yürürlüğe giren yaklaşık 125 milyar dolarlık Çin malına% 15’lik tarifeler bırakmalarını istediklerini söyledi. 1’li yıldan itibaren% 25’lik tarifelerin% 25’i mobilya ve makine için yarı iletkenler.

Pekin’in müzakere pozisyonuna aşina olan bir kişi, Çin’in “tüm tarifeleri en kısa sürede kaldırmak için” Washington’a basmaya devam ettiğini söyledi.

Çin’in 1 Eylül’deki vergileri kaldırma isteğinin daha önce belirtildiği üzere Politico tarafından bildirildi. Financial Times gazetesi ayrıca, Beyaz Saray’ın bazı giyim eşyalarını, düz ekran televizyonları, akıllı hoparlörleri ve Bluetooth kulaklıkları kapsayan 1 Eylül tarifelerini geri alıp almayacağını düşündüğünü de bildirdi.

Avrasya Merkezi’ndeki Çin programının direktörü Ralph Winnie, geçici ticaret anlaşmasını tamamlamanın, hem ABD hem de Çin ekonomilerine destek sağlarken, Trump’ı çiftçiler arasında önemli bir kazanç olarak belirledi – çekirdek bir seçim bölgesi.

Winnie, “Her iki ülkenin de bu ticaret anlaşmasını yapmak ilgisini çekiyor” dedi. “Anlaşmayı imzalarsa, Amerikan halkı tarafından çok olumlu bir şekilde ele alınacak. İki ülke için de bir kazan-kazan ”dedi.

Telif hakları, sübvansiyon değil

Trump, 2017 yılında göreve başladığından beri, yönetimi Çin’e devlet firmalarına büyük sübvansiyonlar koymayı zorlamakta ve Amerikan teknolojisinin Çin’de iş yapma bedeli olarak Çinli firmalara zorla transferine son vermesi yönünde baskı yapıyor.

Analistler, birinci aşamadaki anlaşmanın, çoğunlukla Çin’in ABD’deki çiftlik ürünleri alımlarına ve telif hakkı ve ticari marka sorunlarıyla ilgili fikri mülkiyet korumalarına odaklanmasına odaklanarak bu sorunları yeterince çözemeyeceğini söylüyorlar. Endüstriyel sübvansiyonlara hitap etmeyecek.

Louisiana’lı eski bir kongre üyesi ve Ulusal Asya Araştırma Bürosu danışmanı olan Charles Boustany, herhangi bir ilk anlaşmanın doğada kısa vadeli ve istikrarsız olacağını söyledi.

“Birinci aşamadaki bir anlaşma hakkında bir miktar konuşma olsa da, yapısal sorunların herhangi birini ele almanın esaslı olacağını düşünmüyoruz” dedi. “Çin’in yaptığı şeyi yapmaya devam ettiği bir statüko durumu olacak” dedi.

Bazı iş grupları, Çin’in yeni dış yatırım yasasındaki tutarsızlıklar nedeniyle “birinci aşama” anlaşmasının merkezi bir bileşeninin – Çin’in finansal hizmetler pazarına erişiminin artmasının – sözlerinin gerisinde kaldığından şikayet ediyor.

ABD Ticaret Odası, Çin’deki Amerikan Ticaret Odası ve ABD Bilgi Teknolojileri Ofisi tarafından Çin hükümetine sunulan yorumlarda, gruplar Pekin’in taslak düzenlemelerinin “Çin’in devlete ait muameleleri arasındaki açık farkları ele almadığını” belirtti. işletmeler ve özel sektör, ”yorumlarına aşina bir kişiye göre.

Trump Cuma akşamı yaptığı açıklamada, ilk aşamadaki anlaşmaya ilişkin müzakerelerin iyi gittiğini ve anlaşmayla ilgili çalışmalar tamamlandığında Xi ile ABD’deki bir anlaşmayı imzalamayı umduğunu söyledi.

ABD ve Çinli müzakereciler, Trump ve Xi’nin bu ay imzalanması için imzalanan bir anlaşmanın metnini sonuçlandırmak için yarışıyorlar.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir