"Enter"a basıp içeriğe geçin

ABD’nin haftalık işsiz iddiaları beklenenden fazla düştü

İşsizlik ödeneği başvurusunda bulunan Amerikalıların sayısı, işgücü piyasası koşullarının güçlü olması ve iş büyümesinin devam etmesiyle tutarlı olarak geçen hafta beklenenden fazla düştü.

İşsizlik Dairesi Perşembe günü yaptığı açıklamada, devlet işsizlik yardımları için yapılan ilk taleplerin 2 Kasım’da sona eren hafta için mevsimsellikten arındırılmış 211.000’e 8.000’e düştüğünü belirtti. Önceki haftaya ait veriler, daha önce bildirilenden 1.000 başvuru daha almak üzere revize edildi.

Reuters’in anket yaptığı ekonomistler, son hafta 215.000 ‘e düşeceğini iddia etmişti. Çalışma Dairesi, Kentucky eyaletinden bir eyalet için iddiaların geçen hafta tahmin edildiğini söyledi.

Dört haftanın hareketli ortalamaları, işgücü piyasası trendlerinin haftadan haftaya volatilitesini artırmasıyla daha iyi bir önlem olarak kabul edildiğinde geçen hafta 250’den 215.250’ye yükseldi.

Taleplerin düzeyi, işgücü piyasası koşullarının sağlam olduğunu göstermektedir. İstihdam beklenenden daha hızlı büyümüştür ve şirketler, 128.000 iş eklerken, General Motors işçilerinin grevi, otomobil üreticisinin Michigan ve Kentucky’deki tesislerinde 46.000 çalışanı boşa çıkardı.

Federal Reserve, devam eden ekonomik büyümeyi desteklemek için bu yıl üçüncü kez faiz oranlarını düşürdü. Yetkililer ayrıca, merkez bankasının 2008’den bu yana ilk kez borçlanma maliyetlerini düşürdüğü Temmuz ayında başlayan ve gevşeme döngüsünde bir duraksamaya işaret etti. Fed Başkanı Jerome Powell, bu yıl iş büyüme hızındaki bazı ılımlılıkları kabul etti, ancak şunları söyledi: “iş pazar güçlü olmaya devam ediyor. ”

Perşembe günkü iddia raporu, 26 Ekim’de sona eren haftada ilk haftada 3.000 ila 1.69 milyon dolara düştükten sonra sosyal yardım alan kişilerin sayısını gösterdi. 26. Sözde devam eden iddiaların dört haftalık hareketli ortalaması 1.69 milyonda değişmedi.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir