"Enter"a basıp içeriğe geçin

ABD- Çin yumuşaması ekonomiye iyi geldi

ABD’nin küresel ticaret ortakları ile ticaret açığı Eylül’de 52.5 milyar dolara indi. Beyaz Saray, Salı günü Ticaret Dairesi’ne göre mal ve hizmetlerdeki açığı kapatmak için çabalarını sürdürdü.

Dow Jones tarafından ankete katılan ekonomistlerin açıklarına göre, açık 52.2 milyar dolarlık beklentilerin bir miktar üzerinde gerçekleşti. Ağustos’taki açığı 55 milyar doların biraz üzerindeydi.

İdare, Çin ile yapılan bir tarife anlaşmasının ilk aşamasını kapatma çabalarını sürdürdükçe, ticaret dengesi, Başkan Donald Trump’ın göreve geldiğinde 46,4 milyar dolar seviyesinden% 13,1 daha yüksek olmaya devam ediyor. Tüketiciler, bir on yıllık ekonomik genişlemenin ortasında yabancı mal talep etmeye devam ediyor.

Yıl bazında, cari işlemler açığı 2018’de aynı döneme göre% 5,4 daha yüksek.İki taraf bir anlaşmaya varırken, Çin’deki açık ay için% 3,1 azalarak 28 milyar dolar oldu.

Genel olarak, ihracat 1.8 milyar dolar azalarak 206 milyar dolara gerilerken ithalat da düşerek 4.4 milyar dolardan 258.4 milyar dolara geriledi. ABD, ilk petrol fazlasını 252 milyon dolar olarak kaydetti; 1978’den bu yana ülke enerji üretimini artırmaya devam ediyor.

Yiyecekler, yemler ve içecek ihracatı, büyük ölçüde soya fasulyesinde 1 milyar dolarlık bir düşüşe bağlı olarak 1.5 milyar dolar düştü. Otomotiv ihracatı da uçakla ilgili ürünlerde 1,3 milyar dolarlık bir artışla 1 milyar dolar, sermaye malları ise 800 milyon dolar arttı.

İthalat tarafında ise cep telefonları ve diğer ev eşyaları 800 milyon dolar azalırken, tüketici oyunları ve spor malzemeleri 600 milyon dolar azalırken tüketici malları 2,5 milyar dolar düştü. Sermaye malları ithalatı, yarı iletkenlerde 600 milyon dolarlık bir düşüşle 1.1 milyar dolar oldu. Otomotiv ithalatı 1,1 milyar dolar azaldı.

Ülke ve bölgelere göre en büyük artı Güney ve Orta Amerika ile 5 milyar dolar iken, Çin’den sonra en büyük açık 15,7 milyar dolar ile Avrupa Birliği oldu. ABD ayrıca Meksika (9,1 milyar dolar), Japonya (5,9 milyar dolar) ve Almanya (5 milyar dolar) ile açık vermeye devam ediyor.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir